چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۱۷

اسدي، برزگر و نماينده مالک باغ بلوک گلي آباد:

اقدامات برخي افراد باغداران را از احياي باغستان سنتي نااميد مي‌کند

رحمان اسدي، برزگر و نماينده مالک باغ بلوک گلي آباد گفت: اقدامات برخي افراد باغداران را از احياي باغستان سنتي نااميد مي‌کند.

به گزارش روابط عمومي سازمان باغستان‌هاي شهرداري قزوين؛ اسدي در چند روز گذشته مورد هجمه‌هاي فراواني از سوي ميراث فرهنگي و ديگر هواداران وي به خاطر کندن درختان خشک شده قرار گرفته است، افزود: 25 سال است که در اين باغستان سنتي قزوين به عنوان برزگر باغداري مي‌کنم و به چشم خود مي‌بينم که باغات سنتي در حال نابودي است و افراد بي تخصص با کارها و صحبت‌هاي خود ما را از باغداري دلسرد مي‌کنند.

وي با بيان اينکه از چند روز گذشته براي احياي اين باغ اقدام کردم، عنوان کرد: براي اين کار 3 درخت بادامي که به صورت کامل خشک شده بودند، يک درخت آلبالوي خشک و يک درخت بادام مريض (دارخشک) را بريدم تا به جاي آن درختان پسته‌اي که شهرداري قرار بود به ما اهدا کند را بکارم.

اسدي ادامه داد: براي احياي اين باغ با هزينه 300 هزار توماني که از جيب خودم گذاشته بودم و با استفاده از لودر مرزهاي از بين رفته باغ را احيا کردم تا بتوانم بعد از اين کار به طور مناسبي نسبت به آبياري آن اقدام کنم اما با کاري که اين افراد بي تخصص کرده‌اند از کار خودم پشيمان شدم که چرا براي احياي باغستان سنتي قدم برداشتم که هرکسي بخواهد به من تهمت ناروا بزند.

وي اظهار کرد: اين افراد جنجال به پا کرده‌اند که من مي‌خواهم تغيير کاربري بدهم و باغ را از بين ببرم در صورتي که اگر هرکسي مي‌خواهد بيايد و مشاهده کند که مرزها کاملا احيا شده است تا بتوانم درخت جديد بکارم و از آتش سوزي جلوگيري کنم و اين درختان خشک را نيز به همين منظور قطع کرده‌ام.

برزگر و نماينده مالک باغ بلوک گلي آباد افزود: 25 سال پيش اين باغ 100 درخت داشت که در حال حاضر در اين نيم هکتار زمين 20 درخت بادام باقي مانده است که به آن‌ها رسيدگي مي‌شود و براي خشک نشدن همين 20 درخت نيز مي‌خواستم کاري بکنم که با اقدامي که اين افراد به ظاهر دلسوز باغستان کردند، ديگر هيچ انگيزه‌اي براي احياي باغ ندارم.

اسدي با بيان اينکه اين حرف‌ها مردم را نگران و باغداران را فقط دلسرد مي‌کند، گفت: اين افراد حتي الفباي باغداري و کار در باغستان را بلد نيستند و با اين کارها مي‌خواهند همه باغداران و فعالان در اين باغستان را فراري دهند تا باغستان به کلي خشک شود.

وي افزود: مي‌گويند اين باغ را مي‌خواهند تغيير کاربري دهند و در ادامه فلان پروژه است در صورتي که به کلي به اهم فاصله دارند و مالک‌ها هم حتي يکي نيست که اين‌ها بخواهند همچين تهمتي بزنند.

اسدي عنوان کرد: اين‌ها که مدعي دلسوزي براي باغستان سنتي و باغداران هستند اگر واقعا مي‌خواهند کاري کنند جلوي چراي گوسفندان در داخل باغستان سنتي را بگيرند و آن را پيگيري کنند، جلوي کساني را بگيرند که به صورت قاچاقي به داخل باغستان مي‌آيند و درختان را مي‌کنند را بگيرند تا باغستان بيش از اين نابود نشود.

وي ادامه داد: من عاشق باغ و باغداري هستم و علاوه بر اينکه در اين باغ برزگر هستم، خودم 2 هکتار باغ دارم و در آنجا فعاليت مي‌کنم، آن زمان که شهرداري براي دريافت حق آبه از رودخانه دليچاي براي ما حکم قضايي گرفت اين افراد کجا بودند تا شهرداري را کمک کنند.

اسدي گفت: اين افراد فقط حرف مي‌زنند و هيچ کاري انجام نمي‌دهند و مي‌خواهند باغستان سنتي را با اين کارها از بين ببرند.

وي با اشاره به تهمت‌هايي که به وي از سوي ميراث فرهنگي زده شده است، عنوان کرد: اين حق را براي خود محفوظ مي‌دانم که اين تهمت‌ها را از مراجع قضايي پيگيري کنم زيرا اين تهمت‌ها وجه من را در ميان باغداران و مالک زمين خدشه دار مي‌کند و اينان بايد پاسخگو باشند.

پايان پيام

 

تصاویر مرتبط