چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۹

موسي‎خاني، معاون عمليات سازمان آتش‌نشاني شهرداري قزوين:

آتش‌نشانان قزويني 2 شهروند را از چنگال قاتل خاموش نجات دادند

قدير موسي خاني، معاون عمليات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: با حضور به موقع و شهرشناسي دقيق آتش نشانان، 2 شهروند از مرگ حتمي ناشي از تنفس گاز سمي منوکسيد کربن نجات يافتند.

به گزارش روابط عمومي سازمان آتش‏ نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين؛ موسي خاني اظهار کرد: در تماس مردمي و پيرو اطلاع رساني مرکز فرماندهي پليس 110 در ساعت 2 و 16 دقيقه بامداد روز سه شنبه بيست و هشتم دي ماه سال 1395، از مسموميت با گاز مونوکسيدکربن در يک منزل قديمي در خيابان مولوي قزوين کوچه حاج محمدي خبر داده شد که بلافاصله ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني قزوين، آتش نشانان ايستگاه شماره سه مولوي را به محل حادثه رهسپار کرد.

وي افزود: در جريان اين حادثه که بعلت استفاده از بخاري بدون دودکش و انتشار گاز منوکسيد کربن و همچنين نشت گاز شهري به وقوع پيوسته بود 2 شهروند ( مرد 65 ساله و همسرش) در منزل مسکوني دچار مسموميت شديد تنفسي شده و در حالت نيمه هوشيار اقدام به تماس با سامانه 110 پليس و ارائه آدرسي ناقص از محل حادثه مي‌کنند.

وي در ادامه افزود: پيرو اين تماس سازمان‌هاي امدادي آتش نشاني، اورژانس و پليس 110 بلافاصله به محل حادثه واقع در کوچه حاج محمدي اعزام مي شوند و کارکنان آتش نشاني ايستگاه شماره سه مولوي با توجه به شناخت دقيق حوزه استحفاظي و از روي نشانه هاي جزيي و ظاهري محل اعلام شده توسط شخص تماس گيرنده، در زمان کوتاهي اقدام به شناسايي محل حادثه مي‌کنند و با هماهنگي و همراهي پليس انتظامي پس از ورود به منزل مشاهده مي کنند هر 2نفر هوشياري خود را از دست داده و در حالت نيمه بي هوش بسر مي برند.

موسي خاني افزود: آتش نشانان بي درنگ با رعايت نکات ايمني و قطع جريان برق و گاز ساختمان اقدام به باز کردن درب و پنجره ها و تهويه گازهاي سمي محل حادثه مي کنند و بلافاصله هر 2 نفر را که دچار مسموميت شديد تنفسي شده بودند از محل خارج و جهت اعزام به مراکز درماني تحويل امدادگران اورژانس حاضر در محل حادثه مي کنند.

معاون عمليات سازمان آتش نشاني قزوين با اعلام اينکه علت بروز اين حادثه استفاده از بخاري بدون دودکش در فضاي کوچک منزل، انتشار گاز سمي مونوکسيد کربن و همچنين نقص در بخاري و نشت گاز شهري در محل بوده از شهروندان درخواست کرد تا با رعايت موارد ايمني از بروز اين گونه حوادث که در برخي مواقع خسارات جبران ناپذير جاني را در پي دارد جلوگيري بعمل آورند.

لازم به ذکر است؛ کارشناسان سازمان آتش نشاني قزوين همواره به شهروندان توصيه مي کنند براي گرم کردن فضاي داخل ساختمان ها از "وسايل گرمايشي مناسب و لوله هاي خروجي استاندارد" استفاده کنند و همه منافذ و روزنه هاي ورود و خروج هوا به داخل ساختمان را مسدود نکنند.

پايان پيام 

 

تصاویر مرتبط